Çağ Gençlik Kulübünün Avrupa Başarısı

Erasmus+ Gençlik Değişim Programı kapsamında 1. hareketliliği Almanya'da gerçekleştirilen “No Hate Speech Projesi”nin 2. aşaması 21-28 Şubat tarihlerinde Estonya'nın başkenti Tallinn'de, Çağ Gençlik Kulübü'nün de katılımıyla gerçekleşti. Projenin ikinci aşaması olan "No Hate Speech: Movement"ta 6 ülkeden (Polonya, Gürcistan, Almanya, Estonya, Türkiye, Yunanistan) bir araya gelen gençler, ülkelerinde yaşanan mülteci sorunlarını tartıştılar. Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinden Seda YÜKSEK, mültecilerin uluslararası çapta durumları hakkındaki araştırmalarını paylaşıp, yaşanan zorluklara değinirken, Psikoloji bölümü öğrencilerimizden Gülzemin CANBOLAT ve Cansu YILMAZER, mültecilerin psikolojileri ve deneyimleri üzerine paylaşımlarda bulundular.

 


Çağ&Kehl İşbirli

Çağ Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Almanya’dan Kehl Üniversitesi ile   “Ortadoğu’da Artan İstikrarsızlıkların Gölgesinde Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri”   başlıklı   atölye   çalışması  gerçekleştirildi.Çağ Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ali Engin Oba, Doç.Dr. Kimble Humiston, Yrd.Doç.Dr. Sevgi Balkan, Yrd.Doç. Dr. Andris Banka ve Yrd.Doç.Dr. Murat Koç ile Çukurova Üniversitesi’nden Yrd.Doç Dr. Aslı Ilgıt’ın konuşmacı olarak yer aldıkları etkinlikte “Ortadoğu’daki Sorunlar ve Türk Dış Politikası”, “Türkiye-Avrupa Birliği İlişkilerinde Güncel Sorunlar”, Devlet Dışı Aktörlerin Ortadoğu’da Artan İstikrarsızlıktaki Rolü”  gibi konular ele alındı Dans ve Müzik Eşliğinde Türk Kültürü” adlı bölümde ise Alman öğrenciler geleneksel Türk dansları ve müziği hakkında bilgi edinip,  halay, çiftetelli, horon gibi halkoyunları eşliğinde Çağ Üniversitesi öğrencileriyle birlikte eğlenceli bir gün geçirdiler.Seminerler dışında, Çağlı öğrencilerin hazırladıkları sosyal aktivelere de katılan Alman öğrenciler, Türk kültürünü, dilini, yaşam tarzını, yerel yiyecek ve içeceklerini yakından tanıma şansına sahip oldular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Çağlı Öğrenciler AB-Türkiye Gençlik Forumuna Seçildi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Erasmus+ Programının 30’uncu yılını kutlamak amacıyla üniversite öğrencileri Türkiye Gençlik Forumunda buluştu.Türkiye'nin 20 ilinden seçilen 120 üniversite öğrencisi  ile gerçekleşen forumda, Üniversitemizden Uluslararası Ticaret ve Lojistik 3. sınıf öğrencisi Muhammed Yılmazçoban, Uluslararası İlişkiler 3. sınıf öğrencisi Merve Ünalan seçildi.Forumun açılışı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Sn. Selim Yenel ve IKV Başkanı Sn. Ayhan Zeytinoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Forumda, Erasmus+ Programının başarı hikâyelerinin yanı sıra eğitim, öğretim ve sürdürülebilir ekonomi için gönüllülüğün önemi gibi konular ele alındı, ayrıca panel oturumlarında Avrupa Gönüllü Hizmeti, genç girişimciliği, genç istihdamı, geleceğin meslekleri ve gençlere yatırımın önemi tartışıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Esn Çağ Uluslararası Delegasyonda Yer Aldı 

Erasmus Student Network (ESN) kulübünün bu sene Almanya/Berlin'de düzenlediği yıllık genel kurul toplantısına ESN Çağ katılım gösterdi. Türkiye'yi temsilen farklı illerden katılan 40 kişilik delegasyonda ESN Çağ Social Erasmus Koordinatörü yer aldı. Yılda iki kere düzenlenen Ulusal Toplantı ise bu sene Rize/Ayder de gerçekleşti. Ulusal toplantıya ESN Çağ'ı temsilen Kulüb Başkanı, Genel Sekreteri ve bir üye olmak üzere 3 kişi katıldı.

 

 

Psikoloji Bölümü Öğrencilerimizin Avrupa Başarısı

Avrupa Psikoloji Öğrenci Birlikleri Federasyonu (EFPSA), tarafından düzenlenen, 32 Avrupa ülkesinden öğrencilerin katıldığı uluslararası kongreye, Çağ Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 10 öğrencimiz  (Ayşenur METLİ, Hazel HALICI, Eda GÜVENÇ, Yakup DALKILIÇ, Sevgi BÜTÜNER, Pakize Beyza ŞAHİN, Gülzemin CANPOLAT, Elvan İNCE, Mehmet YURTÇU, Aylin GÜLERYÜZ) katılım hakkı kazandı. Türkiye’den seçilen otuz öğrencinin on tanesinin Üniversitemiz öğrencileri olmasının haklı gururunu yaşıyor, başarılarının daim olmasını diliyoruz.