NEDEN ÇAĞ?


     Çağ Üniversitesi, anaokulundan ilköğretime, kolejden üniversiteye 30 yıllık eğitim-öğretim deneyimine sahip, Bayboğan Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında kurulmuş, uluslararası normlara sahip, Ankara ve İstanbul illerinden sonra Türkiye'de kurulan  ilk Vakıf Üniversitesidir. 500.000 m2 yeşil alan üzerinde, liman şehri Mersin ile Roma bölgesel başkenti Adana arasında kurulmuş olan üniversite kampüsümüz, Adana'ya 20, Mersin'e 35, Tarsus'a 15 km. uzaklıktadır.

     Kampüsümüzün içinde yeşermiş olduğu bölge, tarım ve sanayi potansiyeli, eski medeniyet ve kültür zenginlikleri ile ünlüdür. Kuzeyinde 10 km, uzaklıkta Toros Dağları, güneyinde Akdeniz, güneybatısında Karabucak ormanları görülebilir ve sadece 30 dakika içinde, Toroslar'ın zirvesinden, sıcak mavi Akdeniz'e inilebilir. Bölgemizin kışları ılıman, yazları sıcak geçer.    

     Çağ Üniversitesi bünyesinde; Uluslararası  İşletme, Uluslararası Finans ve Bankacılık , Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret ve Lojistik ve Turizm İşletmeciliği Bölümlerinden oluşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi; Hukuk Fakültesi; İngilizce Öğretmenliği, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve Matematik-Bilgisayar Bölümlerinden oluşan Fen-Edebiyat Fakültesi ve bunların yanında  Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik, Dış Ticaret, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Adalet, Bankacılık ve Sigortacılık,Çocuk Gelişimi,  ve Sağlık Kurumları  İşletmeciliği programlarından oluşan Meslek Yüksek Okulu, İşletme Yönetimi (MBA), Kamu Hukuku ,Özel Hukuk, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve İngiliz Dili Eğitimi Yüksek Lisans Programları ile İşletme ve İngiliz Dili Eğitimi  Doktora Programlarından oluşan Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Hazırlık Okulu bulunmaktadır.

     Öğrenim dili İngilizce olan Çağ Üniversitesi'nden mezun olan öğrenciler gerek yabancı dil alanındaki, gerekse akademik alanlardaki donanımlarını uluslararası sınavlarda kullanarak başarılar elde ediyorlar. Öğrencilerin talepleri doğrultusunda birçok dünya dili arasından ikinci bir yabancı dil öğretilmektedir ve en son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda üst seviyede bilgisayar eğitimi verilmektedir. Dersler küçük gruplar halinde, modern dersliklerde, çoğu yurt dışında eğitim görmüş yerli ve yabancı öğretim üyeleri tarafından, çağdaş ve global bir perspektif ön planda tutularak bilgisayar destekli olarak verilmektedir.

     Öğretim kadrosunu alanlarında uzman, güncel ve dünyaya açık, deneyimli, vizyoner, öğrencileri iş hayatının dinamiklerine hem teorik, hem de pratik uygulamalarla hazırlayan, öğrencilere “araştırmayı, düşünmeyi ve yaratmayı öğreten” yerli ve yabancı akademisyenlerden oluşturan Çağ Üniversitesi, sunduğu yedi farklı dil eğitim olanakları, Amerika, Avrupa ve Asya’dan 50’nin üzerinde üniversiteyle yaptığı işbirliği anlaşmalarıyla; dünya üniversitesi olmayı başarmış ve bu bağlamda, öğrencilerine çağın tüm gerekliliklerini sunarak, mezuniyet sonrası iş bulmada onlara gerekli olacak tüm donanımları sağlamıştır.

     Çağ Üniversitesi, bir dünya üniversitesi olduğunu akredite edilmiş İngilizce Hazırlık Okuluyla  ve   “AB Diploma Eki Etiketi” ve  “Mükemmeliyet Ödülü” ile ödüllendirilerek ispatlamış, bu doğrultuda da çalışmalarını sürdürmektedir. Bu özellikleriyle, en çok tercih edilen Vakıf Üniversiteleri’nden biri olan Çağ Üniversitesi’nin  hedefi ise Akdeniz’in Harvard’ı olmak.

     Öğrencilere çift dal ve çift diploma imkanı sunan ve uluslararası iletişim aracı olarak işlev gören İngilizce dilinde eğitim veren Çağ Üniversitesi, bunun yanında İspanyolca, Almanca, Fransızca, Çince, Rusça vb. gibi  yedi farklı dünya dillerini de öğrencilerinin talepleri doğrultusunda ikinci dil olarak veriyor. Profesyonel iş yaşamında yükselmede ve iş bulmada önemli olan İngilizce’nin yanında ikinci bir dilin de öğretiliyor olması, mezunlarının kariyer basamaklarını daha hızlı çıkmalarında önemli bir rol oynuyor.

     Türkiye'deki Vakıf Üniversiteleri arasında bir ilk olan ve Üniversite kampusunda bulunan ve özgün tasarımı ile dikkat çeken  "Bilim ve Teknoloji Evi (BİTEV)";2500 m2 lik bir alana sahip ve en son teknolojiyle donatılmış olan kütüphane ve burada Türkiye'de ilk kez başlatılan öğrencilerin kütüphane kartı ile kitap alır gibi laptop alabilecekleri  "raflarda laptop uygulaması"; alanlarında uzman yabancı uyruklu öğretim elemanlarıyla işlenen dersler Çağ Üniversitesi'ni tercih edecek olan seçilmiş özel öğrencilere sunulacak olanaklardan bazılarıdır.

     Çağ Üniversitesi kampusu içerisinde modern sanat galerisi, öğrenci kulüpleri için çalışma odaları,  sahne sanatları ve görsel sanatlarla ilgilenen öğrenciler için çalışma salonlarının yer aldığı profesyonel sahne, ses ve ışık donanımına sahip 1200 kişilik amfi tiyatro içersinde yer alan kültür-sanat kompleksi bulunmaktadır.

   Ayrıca, bilgisayar laboratuarı, internet odaları ile kablosuz internet sistemi, cep sineması gibi eğitimsel ve kültürel faaliyetlere yönelik alanlar, öğrencilerin her an sportif faaliyetlerini sürdürebilecekleri halı saha, voleybol, fitness, mini golf, basketbol, tenis ve plaj voleybolu sahaları, kantin ve kafeterya ve kapalı spor salonu yer almaktadır. Öğrencilerin ders dışı zamanlarını geçirebilecekleri oyun salonunda bilardo, masa tenisi, air-hockey gibi oyunlar bulunmaktadır. Günün her saati taze kuru ve yaş pastaların, kahve ve çay çeşitlerinin sunulduğu Çağ Cafe, 1000 kişilik yemekhane, sadece et ürünlerinden yapılan yiyeceklerin sunulduğu Orman Cafe'nin yanı sıra Starbucks ve Burger King gibi uluslararası markalar da öğrencilere hizmet vermektedir.

      Çağ Üniversitesi, bu nitelikleri ile Türk Yükseköğretim Sisteminde, yükselen bir değer olarak hızla yerini almıştır.